- Home
- Lighting
- Ceiling Lights
- Pendants & Suspension Lights
- Elstead Lighting / Pendant Lights / Arabella 1 Light Duo-Mount Mini Pendant - Distressed Gold, Ivory Shade
Elstead Lighting / Pendant Lights / Arabella 1 Light Duo-Mount Mini Pendant - Distressed Gold, Ivory Shade
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Arabella has a beautiful Distressed Gold metal design with a Cream linen fabric shade and glass diffuser to soften the light. The pendants are duo-mount to Semi-Flush fittings which allows the rod stem to be shortened to accommodate rooms with low ceilings. The half-moon wall sconces are great for compact rooms and corridors. This range is ideal for retrofit LED lamps.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.90 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Distressed Gold; Ivory shade |
| Collection | Arabella |
| Width | 171 mm |
| Product weight | 2.61 kg |
| Diameter | 171 mm |
| Fitting height | 254 mm |
| Electrical class | Class I |
| Minimum drop | 394 mm |
| Maximum drop | 1372 mm |
| Ceiling pan colour | Distressed Gold |
| Materials | Steel, Linen |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Rods supplied | 1 x 75 mm, 2 x 150 mm, 2 x 300 mm (adjustable height) |
| Product dimensions | H: 254 mm, D: 171 mm, Drop: 394-1372 mm |
| Box dimensions | 28.5 x 47 x 29 cm |
| Height adjustable | Yes (on installation) |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Archeo Venice Design / Suspension lights / 101.DBV7
excl. VAT
Willowlamp / Island Lighting / Long Lantern Ø150
Willowlamp / Pendants & Suspension Lights / Lantern Ø400
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1005
excl. VAT
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Taverna 1606
excl. VAT
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1061
Moretti Luce / Pendants & Suspension Lights / Galeone 1112
excl. VAT
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994 F
excl. VAT
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Golfo 994
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Brass & Venetian glass 19949.0
excl. VAT
Willowlamp / Chandeliers / Spiral Nebula Ø1000
Willowlamp / Chandeliers / Moonflower Ø1000 Suspended
Moretti Luce / Outdoor Pendant Lighting / Patio 1356 T
excl. VAT
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton
excl. VAT
Boca do Lobo / Pendants & Suspension Lights / Newton Eliptic
excl. VAT
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Arctic Halo 30″ Round 878140
excl. VAT
Fine Art Handcrafted Lighting / Pendant Lights / Delphi 33.5″ Round 893240
excl. VAT
Archeo Venice Design / Suspension lights / 602CD
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 603CD
excl. VAT
Archeo Venice Design / Pendants & Suspension lights / 801 CD
excl. VAT
Fabbian / Pendants & Suspension Lights / Vicky D69 E03
excl. VAT
Fabbian / Spot Lighting / Cubetto D28 3 Lights GU10
excl. VAT
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ura composition UR04-3
excl. VAT
Arturo Alvarez / Pendant Lights / Ballet BA04-3
excl. VAT
Willowlamp / Chandelier / Fuschia Ø700 Suspended
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze 20000.0
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze & Brass 18833.0
excl. VAT
Mariner / Pendants & Suspension Lights / Casted Bronze & Crystal 20130.0
excl. VAT
Baccarat / Ceiling Lamp / Mille Nuits Gold
Glass & Glass Murano / Suspension Lights / Fresco ART. 996/P
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 2 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART 3600/S3 & S4
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Pendant lamps / Liquidambar ART. 3600/S5
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1510/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1520/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1521/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1522/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Naga 1 ART. 1531/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 1/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 3/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. T.N.T. 4/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 520/S
excl. VAT
Luxxu / Chandeliers / Majestic
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 560F/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Reflections ART. 590F/S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 4 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Ghirigori ART. E.H.F. 5 / S
excl. VAT
Glass & Glass Murano / Chandeliers / Sciabole 2 ART. 1820/S
excl. VAT
Estro / Pendants & Suspension Lights / Shaula M149
excl. VAT
Estro / Pendants & Suspension Lights / Enola M315/M316
excl. VAT
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
































































