RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. Garden Zone Fusion11 is a 12V 1.2W LED push in ground/deck light made from Brushed Aluminium.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Fusion |
| Finish | Brushed Machined Aluminium |
| Material | Solid Brass |
| IP rating | IP65 |
| Suitable for | Exterior |
| Voltage | 12 V |
| Power source | Low voltage |
| Electrical class | Class III |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | 1 × 1.6 W integrated LED |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | Integrated LED |
| Maximum wattage | 1.6 W |
| Dimmable | Not dimmable |
| Dimensions | H: 3 mm; D: 40 mm |
| Product weight | 0.23 kg |
| Box weight | 0.26 kg |
| Box dimensions | 12.5 × 12.5 × 12.5 cm |
| Guarantee | 5-year anti-corrosion guarantee |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























