The Kinsale 6 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Kinsale |
| Finish | Black |
| Ceiling pan colour | Black |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Class | Class II |
| Build materials | Weather resistant polymer, polycarbonate |
| Box weight | 2.75 kg |
| Product weight | 2.48 kg |
| Width | 230 mm |
| Diameter | 230 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 120 mm |
| Ceiling pan height | 90 mm |
| Fitting height | 520 mm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
| Minimum drop | 635 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Product dimensions | H 520 mm × D 230 mm; Drop 635730 mm |
| Box dimensions | 28 × 23 × 21 cm |
| Chain length | 310 mm chain |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS289 |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























