The Kinsale 6 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Kinsale |
| Finish | Black |
| Materials | Weather Resistant Polymer, Polycarbonate |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Class | Class II |
| Fitting height | 1180 mm |
| Width | 255 mm |
| Projection / depth | 255 mm |
| Product dimensions | H: 1180 mm W: 255 mm P: 255 mm |
| Box dimensions | 81 x 26 x 24 cm |
| Product weight | 2.63 kg |
| Box weight | 2.92 kg |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS289 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























