The 1 Lt Holborn is a English inspired design from the Georgian era, constructed in Solid Brass with a Dark Bronze finish and clear glass. IP44 rated and offered with a Limited Lifetime Warranty.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Holborn |
| Finish | Dark Bronze |
| Materials | Solid brass, bevelled clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Class | Class I |
| Box weight | 2.75 kg |
| Product weight | 2.48 kg |
| Product dimensions | H 310 mm, W 130 mm, P 110 mm |
| Height | 310 mm |
| Width | 130 mm |
| Projection / Depth | 110 mm |
| Box dimensions | 36 × 22 × 19 cm |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E14 |
| Maximum wattage | 40 W |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























