The Hereford collection is typically English in appearance, these unique round lanterns offer decorative elegance yet functional appeal. Manufactured in die-cast aluminium
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.16 kg |
| Guarantee | 5 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP23 |
| Suitable For | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Product Family | Hereford |
| Width | 150 mm |
| Product Weight | 1.04 kg |
| Diameter | 150 mm |
| Fitting Height | 260 mm |
| Electrical Class | Class I |
| Ceiling Pan Colour | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 260 mm D: 150 mm |
| Box Dimensions | 16 x 16 x 26.5 cm |
| Ceiling Pan Height | 30 mm |
| Ceiling Pan Diameter | 110 mm |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























