The Glenbeigh globe range is designed to be corrosion proof and impact resistant. The lights are manufactured from Black Polymer with opal polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Glenbeigh |
| Finish | Black |
| Materials | Weather Resistant Polymer, Polycarbonate |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Class | Class II |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Socket | E27 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS287 |
| Chain length | 310 mm (chain) |
| Diameter | 270 mm |
| Width | 270 mm |
| Fitting height | 420 mm |
| Ceiling pan height | 90 mm |
| Ceiling pan diameter | 120 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 3.02 kg |
| Box weight | 3.35 kg |
| Product dimensions | H 420 mm; D 270 mm; Drop 535730 mm |
| Box dimensions | 43 × 35 × 33 cm |
| Minimum drop | 535 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Guarantee | 20 year (Coastal Collection) |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























