The 2 Lt Holborn is a English inspired design from the Georgian era, constructed in Solid Brass with a Verdigris finish and clear glass. IP44 rated and offered with a Limited Lifetime Warranty.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Holborn |
| Finish | Verdigris |
| Materials | Solid brass, bevelled clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Safety class | Class I |
| Power source | Mains voltage |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Socket type | E14 |
| Number of lamps | 2 |
| Maximum wattage | 40 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Dimensions (H × W × D) | 310 × 255 × 110 mm |
| Product weight | 3.3 kg |
| Box weight | 3.90 kg |
| Box dimensions | 36 × 36 × 19.5 cm |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























