The Kerry 4 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.90 kg |
| Guarantee | 20 year guarantee (Coastal Collection) |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | Black |
| Family | Kerry |
| Width | 205 mm |
| Product weight | 2.61 kg |
| Diameter | 205 mm |
| Fitting height | 510 mm |
| Electrical class | Class II |
| Minimum drop | 625 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Ceiling pan colour | Black |
| Materials | Weather-resistant polymer, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS288 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain length | 310 mm (chain) |
| Product dimensions | H: 510 mm; D: 205 mm; Drop: 625-730 mm |
| Box dimensions | 27 x 23 x 21 cm |
| Height adjustable | On installation |
| Ceiling pan height | 90 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 120 mm |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























