The Glenbeigh globe range is designed to be corrosion proof and impact resistant. The lights are manufactured from Black Polymer with opal polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 3.00 kg |
| Guarantee | 20-year guarantee (Coastal Collection) |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Glenbeigh |
| Width | 270 mm |
| Product weight | 2.7 kg |
| Diameter | 270 mm |
| Fitting height | 1060 mm |
| Class | Class II |
| Build materials | Weather resistant polymer, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS287 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 1060 mm D: 270 mm |
| Box dimensions | 25 x 28 x 30 cm |
See more Catalog products
HL7-M-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























