These compact size fittings allow for great flexibility in lighting your outdoor environment. Their minimalist design makes them well suited to be used in multiples to light stairs, walkways and building exteriors. Fittings are made from cast aluminium and finished in Graphite. Come with GX53 lamps included.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Ano |
| Finish | Graphite |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Class | Class I |
| Materials | Cast aluminium and polycarbonate |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Box weight | 1.30 kg |
| Product weight | 1.17 kg |
| Dimensions (H x W x D) | 140 x 140 x 57 mm |
| Box dimensions | 14.5 x 6.5 x 15 cm |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | GX53 |
| Lamp(s) included | 1 x 9W LED GX53 |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 5.7 W (LED) |
| Wattage equivalent | 55 W |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumens | 600 lm |
| Rated lifetime | 25,000 hours |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Guarantee | LED module and PIR sensor guarantee |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























