Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.70 kg |
| Guarantee | 10 year anti corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Chapel |
| Width | 205 mm |
| Product weight | 2.1 kg |
| Diameter | 205 mm |
| Fitting height | 420 mm |
| Class | Class I |
| Minimum drop | 570 mm |
| Maximum drop | 1040 mm |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS40 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord length | 490 mm of chain |
| Product dimensions | H: 420 mm; D: 205 mm; Min-Max drop: 570 mm - 1040 mm |
| Box dimensions | 39 x 38 x 20 cm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.































