These compact size fittings allow for great flexibility in lighting your outdoor environment. Their minimalist design makes them well suited to be used in multiples to light stairs, walkways and building exteriors. Fittings are made from cast aluminium and finished in Graphite. Come with GX53 lamps included.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.50 kg |
| Guarantee | LED module and PIR sensor guarantee |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Graphite |
| Family | Ano |
| Width | 140 mm |
| Product weight | 0.45 kg |
| Fitting height | 140 mm |
| Class | Class I |
| Projection / Depth | 52 mm |
| Materials | Cast aluminium & polycarbonate |
| Rated life | 25,000 hours |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | 1 x 9W LED GX53 |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumen output | 600 lm |
| Maximum wattage | 5.7 W (LED) |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | GX53 |
| Wattage equivalent | 55 W equivalent |
| Dimmable fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Lamp dimmable | Not dimmable |
| Product dimensions | H: 140 mm; W: 140 mm; P: 52 mm |
| Box dimensions | 15 x 15 x 7 cm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























