RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Beta collection is a series of products manufactured from die-cast aluminium with styles that suit outside walls, flower beds, pathways, decking, fencing and trees.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Beta |
| Finish | Matt Silver |
| Material | Aluminium |
| IP rating | IP54 |
| Suitable for | Exterior |
| Voltage | 12 V |
| Power source | Low voltage |
| Integrated LED | Yes |
| Light source included | 3 x 1 W integrated LED |
| Number of lamps | 3 |
| Maximum wattage | 1 W |
| Dimmable | No |
| Warranty | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Product weight | 0.8 kg |
| Box weight | 1.10 kg |
| Diameter | 110 mm |
| Product dimensions | H: 370 mm; D: 110 mm |
| Fitting height | 370 mm |
| Height adjustable | No |
| Box dimensions | 11.5 x 11.5 x 39 cm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





























