Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Chapel |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, polycarbonate |
| Suitable location | Exterior |
| IP rating | IP44 |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| Power source | Mains voltage |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions (H x W x D) | 380 x 190 x 120 mm |
| Product weight | 1.75 kg |
| Width | 190 mm |
| Fitting height | 380 mm |
| Projection (depth) | 120 mm |
| Backplate width | 190 mm |
| Backplate height | 380 mm |
| Backplate projection | 10 mm |
| Box dimensions | 39 x 28 x 18 cm |
| Box weight | 1.94 kg |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






























