Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.74 kg |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Chapel |
| Width | 220 mm |
| Product Weight | 1.57 kg |
| Fitting Height | 410 mm |
| Class | Class I |
| Projection / Depth | 140 mm |
| Build Materials | Cast aluminium, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H 410 mm × W 220 mm × P 140 mm |
| Box Dimensions | 43.5 × 22 × 25 cm |
| Back Plate Width | 210 mm |
| Back Plate Projection | 20 mm |
| Back Plate Height | 380 mm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






























