Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Chapel |
| Finish | Black |
| Build materials | Cast aluminium, clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Electrical class | Class I |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 2 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 2270 mm; D: 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Diameter | 600 mm |
| Fitting height | 2270 mm |
| Product weight | 10.66 kg |
| Box dimensions | 74 x 41 x 41 cm |
| Box weight | 11.84 kg |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





























