RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. Our Bronze family is a premium range of products manufactured from heavy cast bronze and chemically treated to give a natural looking Aged Bronze or Verdigris finish (except for models Bronze9 and Bronze20 which are produced from solid natural copper). The Bronze family has a large number of options and accessory choices to enhance the finest of gardens. All of these classic designs are supplied with our 12V Plug & Go system using LEDs to be energy efficient, and easy to use and install.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Bronze |
| Finish | Verdigris |
| Suitable location | Exterior |
| Integrated LED | Yes |
| Warranty | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Product weight | 0.5 kg |
| Box weight | 0.5 kg |
| Product dimensions | H: 70 mm; D: 25 mm |
| Box dimensions | 32 x 23 x 16 cm |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























