The Cleveland 1Lt Small Chain Lantern, constructed of Aluminium with Clear seeded glass and finished in Weathered Bronze, styled with clean classical lines and an appealing curved glass shade. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.27 kg |
| Warranty | 3 years |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Weathered Bronze |
| Collection | Cleveland |
| Width | 185 mm |
| Product weight | 1.38 kg |
| Diameter | 185 mm |
| Fitting height | 384 mm |
| Electrical class | Class I |
| Minimum drop | 452 mm |
| Maximum drop | 1412 mm |
| Materials | Cast aluminium; clear seeded glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Lamp socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 1028 mm (chain) |
| Product dimensions | H: 384 mm; D: 185 mm; Drop: 4521412 mm |
| Box dimensions | 28 x 26 x 54 cm |
See more Catalog products
CL4-S
GZ-ELITE5-L
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















