A comprehensive range of classic aluminium lanterns in “turn of the century” style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a rusty bronze patina. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Chicago |
| Materials | Aluminium, Glass |
| Width | 355 mm |
| Fitting Height | 700 mm |
| Projection / Depth | 430 mm |
| Number of Lamps | 4 |
| Socket | E14 |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Integrated LED | No |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Warranty | 3 year guarantee |
| Box Weight | 8.00 kg |
| Box Dimensions | 47 x 41 x 56 cm |
See more Catalog products
CL8-S
CL4-S
GZ-ELITE5-L
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























