Chiswick is a traditional 1 light Brass sign light that is inspired by the traditional pubs on the outskirts of London, but can be used for any business signage. The prismatic glass lens provides protection from wet weather and has an IP44 rating for exterior use.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Chiswick |
| Finish | Antique Brass |
| Build materials | Brass, Clear Prismatic Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket type | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product weight | 2 kg |
| Box weight | 3.30 kg |
| Product dimensions | H: 396 mm W: 230 mm P: 538 mm |
| Box dimensions | 60 x 48 x 32.5 cm |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
See more Catalog products
CL8-S
CL4-S
GZ-ELITE5-L
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























