The Cleveland 1Lt Small Pillar light, constructed of Aluminium with Clear seeded glass and finished in Weathered Bronze, styled with clean classical lines and an appealing curved glass shade. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Cleveland |
| Finish | Weathered Bronze |
| Build materials | Cast aluminium, clear seeded glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Socket type | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | None included |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 1094 mm, D: 185 mm |
| Diameter | 185 mm |
| Product weight | 3.1 kg |
| Box weight | 3.26 kg |
| Box dimensions | 36 x 27 x 67 cm |
| Warranty | 3 years |
See more Catalog products
CL8-S
GZ-ELITE5-L
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















