RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. A comprehensive range of classic aluminium lanterns in “turn of the century” style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a rusty bronze patina. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Chicago |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Ceiling canopy finish | Rusty Bronze Patina |
| Materials | Steel, hand blown glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 100 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Height | 435 mm |
| Diameter | 235 mm |
| Drop (minmax) | 510 mm - 1510 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 2.2 kg |
| Box weight | 2.44 kg |
| Box dimensions | 42 x 28 x 28 cm |
| Warranty | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Spare glass/shade | GS205 |
See more Catalog products
CL8-S
CL4-S
GZ-ELITE5-L
GZCC-AMBLE-3S
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























