Mansion House Brass chain lantern - These period solid brass lantern designs have been taken from originals dating back to pre-Georgian Britain and will add style and class to town and country homes alike. They are hand crafted and have an Aged Brass finish. Models are all IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Mansion House |
| Finish | Aged Brass |
| Build materials | Solid Brass, Clear Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Lamp holder (socket) | E14 |
| Number of lamps | 3 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 60W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Diameter | 230mm |
| Fitting height | 440mm |
| Product dimensions | H 440mm × D 230mm; Drop 555mm1115mm |
| Minimum drop | 555mm |
| Maximum drop | 1115mm |
| Chain length | 450mm |
| Ceiling pan colour | Aged Brass |
| Ceiling pan height | 30mm |
| Ceiling pan diameter | 100mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 4.59kg |
| Box weight | 5.10kg |
| Box dimensions | 51 × 41 × 28.5 cm |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
See more Catalog products
MANSION-HOUSE8-PN
GZ-FUSION11
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.























