Medstead half lantern takes inspiration from lanterns of times gone by and is finished in Black with clear glass. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.10 kg |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Black |
| Product family | Medstead |
| Width | 260 mm |
| Product weight | 1.89 kg |
| Fitting height | 445 mm |
| Class | Class II |
| Projection / Depth | 140 mm |
| Build materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable compatibility | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 445 mm × W: 260 mm × P: 140 mm |
| Box dimensions | 26.5 × 14.5 × 45.5 cm |
See more Catalog products
MANSION-HOUSE8-BR
MANSION-HOUSE8-PN
GZ-FUSION11
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















