These compact size fittings allow for great flexibility in lighting your outdoor environment. Their minimalist design makes them well suited to be used in multiples to light stairs, walkways and building exteriors. Fittings are made from cast aluminium and finished in Graphite. Come with GX53 lamps included.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.50 kg |
| Guarantee | LED module and PIR sensor guarantee |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Graphite |
| Family | Ano |
| Width | 140 mm |
| Product weight | 0.45 kg |
| Fitting height | 140 mm |
| Class | Class I |
| Projection / Depth | 52 mm |
| Materials | Cast aluminium & polycarbonate |
| Rated life | 25,000 hours |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | 1 x 9W LED GX53 |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumen output | 600 lm |
| Maximum wattage | 5.7 W (LED) |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | GX53 |
| Wattage equivalent | 55 W equivalent |
| Dimmable fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Lamp dimmable | Not dimmable |
| Product dimensions | H: 140 mm; W: 140 mm; P: 52 mm |
| Box dimensions | 15 x 15 x 7 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
BAYVIEW-8M-BK
CPM9-BLACK
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



















