Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.74 kg |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Chapel |
| Width | 220 mm |
| Product Weight | 1.57 kg |
| Fitting Height | 410 mm |
| Class | Class I |
| Projection / Depth | 140 mm |
| Build Materials | Cast aluminium, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H 410 mm × W 220 mm × P 140 mm |
| Box Dimensions | 43.5 × 22 × 25 cm |
| Back Plate Width | 210 mm |
| Back Plate Projection | 20 mm |
| Back Plate Height | 380 mm |
Weitere Produkte aus Katalog
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
BAYVIEW-8M-BK
CPM9-BLACK
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.





















