Chiswick is a traditional 1 light Brass sign light that is inspired by the traditional pubs on the outskirts of London, but can be used for any business signage. The prismatic glass lens provides protection from wet weather and has an IP44 rating for exterior use.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Chiswick |
| Finish | Antique Brass |
| Build materials | Brass, Clear Prismatic Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket type | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product weight | 2 kg |
| Box weight | 3.30 kg |
| Product dimensions | H: 396 mm W: 230 mm P: 538 mm |
| Box dimensions | 60 x 48 x 32.5 cm |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
Weitere Produkte aus Katalog
CL8-S
CL4-S
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
CC8-S-BK
CC4-S
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



























