RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. A comprehensive range of classic aluminium lanterns in “turn of the century” style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a rusty bronze patina. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Chicago |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Ceiling canopy finish | Rusty Bronze Patina |
| Materials | Steel, hand blown glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 100 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Height | 435 mm |
| Diameter | 235 mm |
| Drop (minmax) | 510 mm - 1510 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 2.2 kg |
| Box weight | 2.44 kg |
| Box dimensions | 42 x 28 x 28 cm |
| Warranty | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Spare glass/shade | GS205 |
Weitere Produkte aus Katalog
CL8-S
CL4-S
GZCC-AMBLE-3S
CC8-S-BK
CC4-S
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.


























