Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.70 kg |
| Guarantee | 10 year anti corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Chapel |
| Width | 205 mm |
| Product weight | 2.1 kg |
| Diameter | 205 mm |
| Fitting height | 420 mm |
| Class | Class I |
| Minimum drop | 570 mm |
| Maximum drop | 1040 mm |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS40 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/Wire/Cord length | 490 mm of chain |
| Product dimensions | H: 420 mm; D: 205 mm; Min-Max drop: 570 mm - 1040 mm |
| Box dimensions | 39 x 38 x 20 cm |
Weitere Produkte aus Katalog
CC8-S
GZCC-AMBLE-3S
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
BAYVIEW-8M-BK
CPM9-BLACK
Zurückrufen
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
KONTAKT - FORMULAR
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.






















